Alaattin Aktaş: KKM ile yapılan liralaşma değil dolarizasyon

Kur Muhafazalı Mevduat’a ait düzenlemeler sonucu, bu hesaplardaki mevduat nisanın birinci haftasında 76, ikinci haftasında 114 milyar liralık rekor artış gösterdi. Ekonomistler, bu düzenlemelerin günü kurtardığını, seçim sonrasında dolar kurlarında yaşanacak artışların Hazine’yi sıkıntı durumda bırakacağını söz ediyor. Ekonomim muharriri Alaattin Aktaş, seçim sonrası oluşacak hükümetin KKM hesaplarını tasfiye etmesinin de çok önemli bir sorun yaratacağını belirtiyor.

“Liralaşma yok, dolarizasyon var” diye yazan Aktaş’ın “KKM’de kur farkı yükü azaldı lakin tortu çok süratli büyüyor” başlıklı yazısının ilgili kısmı şöyle:

“… yapılan liralaşma değil, tam bilakis dolarizasyonun dik alası!

Yapılan, TL cinsi tasarruf edenlerin de kanına girilmesi… Nasıl mı, ‘Gel sana TL’de kalman karşılığında dövizin getirisini garanti ediyorum’ diyerek…

Bir sefer TL cinsi tasarrufu tercih edeni dövizin getirisine alıştırıyor, onun artık TL’de durmamasının yolunu açıyorsunuz.

Dövizi olana da ‘Gel TL’ye geç lakin merak etme döviz artarsa birebir paranı alacaksın, bak artık kur artmazsa yüksek faiz alman da mümkün’ diyorsunuz…

Şimdi bütün bunların ismi topluca ‘liralaşma’ oluyor, o denli mi!

Peki bu türlü kulağı tersten göstermeye, TL’yi dövize endekslemeye, liralaşma değil (aynı biçimde tabir edersek) dolarlaşmaya yol açan, bizi buna mecbur kılan kelamım ona siyasetlerin özünde ne var?

Ne olacak; piyasa için hiçbir değeri ve belirleyiciliği kalmayan Merkez Bankası’nın siyaset faizini böylesine aşağılara çekmek.

KKM yükü, bu tercihin sonuçlarından sadece biri üstelik…

KKM 14 MAYIS’A KADAR 2.5 TRİLYONA YAKLAŞABİLİR

Kur muhafazalı mevduat için ödenmek durumunda kalınan kur farkı son devirde çok azaldı, hatta geçen yılın kasım ayından sonra bu yılın mart ayında da hiç ödeme yapılmadı.

Bu durum olağan ki kur artışının çok azalmasından, kasım ve martta ise faiz getirisinin kur artışından daha yüksek olmasından kaynaklandı.

Son devirde kur artışı hızlandı lakin bu defa de faiz üst gittiği için Hazine ve Merkez Bankası’na binecek yük görece azaldı. Şu anki Merkez Bankası siyaset faizine nazaran en fazla yüzde 11.50 olabilecek faiz, tavan kaldırıldığı için ölçüyle da ilişkili olmak üzere bu seviyenin en az bir kat üstüne çıktı, kimi bankalarda yüzde 30’ları buldu.

TASFİYE SORUNU DERİNLEŞİYOR

Hazine ve Merkez Bankası’na binen yük azaldı ancak KKM’deki asıl sorun bu değil ki… Bu hesaplar gün gelecek tasfiye edilecek. Pekala nasıl?

KKM 1.9 trilyon lirayı buldu. TL ile açılan hesaplarda faizin hür bırakılmasıyla artış çok hızlandı ve bu eğilimin sürmesi bekleniyor.

Hele hele kur hala düşük sayılabilecek bir seviyedeyken hesap açtırmanın çok daha avantajlı olduğu düşünülürse seçime kadarki periyotta KKM artışı daha da hızlanacaktır.

KKM 14 Nisan’dan 14 Mayıs’a kadar olan periyotta 400-500 milyar lira daha artabilir.

Bu da KKM’yi tasfiye etmeyi planlayan Millet ittifakının işini daha da zorlaştıracak, seçimi kazandığı takdirde Cumhur ittifakının da KKM uygulamasının müddetini 2023 sonrasına uzatmasını kaçınılmaz hale getirecektir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir