AP bağlantılı yolsuzluk soruşturmasında bir kişi yeniden gözaltında

Belçika Federal Savcılığından yapılan açıklamada, bugün mahkemeye çıkarılan “No Peace Without Justice” isimli sivil toplum kuruluşunun yöneticisi Niccolo Figa Talamanca hakkında daha evvel verilen kararın Brüksel Temyiz Mahkemesince değiştirildiği bildirildi.

Mahkeme tarafından Talamanca’nın tekrar önleyici gözaltı sürecine alınması ve müddetin uzatılması kararı verildiği söz edilen açıklamada, Talamanca’nın bu kararın akabinde tekrar cezaevine gönderileceği belirtildi.

Talamanca ile bugün bir defa daha hakim karşısına çıkan eski AP’nin İtalyan Milletvekili Pier Antonio Panzeri hakkındaki duruşmanın ise Panzeri’nin talebiyle 17 Ocak’a ertelendiği duyuruldu.

Belçikalı makamların yürüttüğü yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama soruşturmasında çok sayıda noktada aramalar yapılmış, 1,5 milyon avro nakit ele geçirilmiş ve 4 kişi gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınan şahısların AP’nin lider yardımcılığı sona erdirilen Yunan milletvekili Eva Kaili, eski AP’nin İtalyan Milletvekili Pier Antonio Panzeri, Kaili’nin partneri ve AP’de asistan olarak çalışan Francesco Giorgi ile hukukun üstünlüğü hususlarında çalışan bir sivil toplum kuruluşunun yöneticisi Niccolo Figa-Talamanca olduğu açıklanmıştı. Kaili ve Giorgi de hala cezaevinde tutuluyor.

Bu şahısların AP’nin ekonomik ve siyasi kararlarını etkilemek üzere Fas ile bir Körfez ülkesinden rüşvet aldıkları argüman edilmişti. Hususla ilgili haberlerde ismi geçen Katar, tezleri reddetmişti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir