Babacan: TTB Başkanı Fincancı’nın gözaltına alınması için hukuki zemin yok

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, TOGG açılışına davet geldi mi sorusuna karşılık verdi. Babacan, Türkiye Yüzyılı ve TOGG’un açılış programlarına katılması için kendisine davet gelmediğini söyledi. Babacan, “Davet gelse dahi ben gidemezdim, tahminen öbür bir arkadaşımızı görevlendirdik” dedi. 

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu açılışa davet edilmişti. İki başkan de programa katılmayacak. Akşener, İYİ Parti Ankara Milletvekili Koray Aydın’ın kendisi yerine katılacağını duyurdu.

Habertürk canlı yayınında konuşan Babacan, partilerinin “tehlike olarak görüldüğünü” öne sürdü. 

Babacan, AK Parti’den ayrıldığı süreçle ilgili soruyu, “AK Parti’den karşı çıkışla, isyanla ayrılmadım. Evvel kendisiyle görüştüm” biçiminde yanıtladı. 

AK PARTİ’DEYKEN GÜL’ÜN ADAYLIĞINI DESTEKLEMİŞTİ

Babacan daha evvel yaptığı açıklamada, AK Parti’de milletvekili olduğu devirde 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün adaylığını desteklediğini söylemişti. Tıpkı periyotta Babacan’ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylığı için de imza verdiği ortaya çıkmıştı. 

Babacan, Gül’e verdiği adaylık dayanağını, “Çalışmaların tam ortası, göbeğindeydim. Görünür değildim lakin tam göbeğindeyim” dedi. 

TTB LİDERİ’NİN GÖZALTINA ALINMASI

Babacan, TSK’nın kimyasal silah kullandığı tezini dile getiren TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın gözaltına alınmasıyla ilgili de soruyu yanıtladı. “İfade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirip baktığınızda biz tutukluluk sürecine gidecek bir türel taban görmedik” diyen Babacan, şu değerlendirmeleri yaptı:

“İşin garip tarafı şu: Evvel Sayın Erdoğan çıkıp yaylım ateşine tuttu, akabinde Bahçeli çıkıp emsal adım attı. Sonraki gün yargı çıkıp adım attı. Bu zati kabul edilebilir bir şey değil. Hata ögesi varsa yargının harekete geçmesi lazım.

Şov gerekiyor ya. Polis baskınıyla konutundan alıp götürüldü. Bir hukuk devletinde bu türlü bir şey olmaz. 

Gözaltına alınmasını gerektiren sağlam bir hukuksal münasebet bugüne kadar bizim arkadaşlarımız bulamadı.

“GEÇMİŞİ KONUŞURSAK MUTABAKATIMIZ MÜMKÜN DEĞİL”

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener’in, “Altılı masadaki sağcı partiler” tenkitleri soruların Babacan, şunları söyledi: 

“Altılı masa Türkiye için çok yeni bir şey. Birinci sefer seçimlerden çok evvel partiler bir ortaya geliyor ve seçimden sonrası için gaye belirliyor. 

Üyelerimizin yüzde 20’si daha evvel CHP’ye oy veren beşerler. 

Şu anki sisteme göre hiçbir parti kendi başına ve kendi adayıyla girdiğinde birinci cinste yüzde 50+1’i alamıyor. Partilerin bir ortada çalışma mecburiyeti var. Her partinin ahenk sağlaması gerekiyor. Müşterek arıyoruz. Geçmişi konuşursak mutabakatımız mümkün değil. Çabucak hengame çıkar.”

AKŞENER: MASAYA DAVET ETTİNİZ GELDİK, SAĞCI İSTEMİYORSANIZ ETMEYİN KARDEŞİM

Geçtiğimiz gün Halk TV’de İsmail Küçükkaya’nın programına katılan Akşener, “psikolojik üstünlüğü kayıp mı ettiniz?” sorusunu şöyle yanıtlamıştı:

“Doğrudur. Algılar olgular bunu sağlar. Şöyle bir şey oldu, dürüstçe konuşalım: Bir anda aldık gittik, oldubittiye döndü iş. Dikkatli bir lisan kullanmaya çalışıyorum lakin herkes üzerine alınsın. Bir şımarıklık çöktü lakin siyasilere değil. Çoklukla CHP’yi destekleyen ve onu tanzim etmeye çalışan insanlarda… Sağcılar diye bir kavram çıktı. Masada bulunalım, iktidarı kazanalım lakin tamamını CHP tanzim etsin. Solcular ve sağcılar diye bir şey çıktı, o muhtemelen birçok insanı etkiledi… İpin ucu kaçtı. Gazetecilik yapan beşerler olmayan şeyleri söylediğinde incinir beşerler. Masaya davet ettiniz geldik. Sağcı istemiyorsanız etmeyin kardeşim. Sorun yok biz bunları anlıyoruz fakat sonuçları itibariyle bu ziyanı herkes görür. Kazanılamadığı taktirde bu ziyanı herkes görür.”

“BEN CİNS YAPTIĞIMDA ALTILI MASA YOKTU”

Babacan, altılı masanın kuruluşuna ait de dikkati çeken kelamlar sarf etti. 2021’in başında yaptığı başkanlar cinsini hatırlatan Babacan, şunları söyledi: 

“Ocak-Şubat 2021’de ben bir cins yaptım. O vakit altılı masa yoktu. ‘Biz çalışmamızı bitirdik, siz de bitirirseniz gelin bu çalışmaları bir ortaya getirelim’ dedik. Sonra Millet İttifakı’nın genişletilmesi için görüşmeler yaptık. Eylül 2021’de altı partinin lideri oturdu, parlamenter sistem için konuşuldu. Altılı masanın birinci eseri buydu. Önderler çeşidinde ben tüm önderlerle görüştüm. Ondan sonra CHP’nin mesken sahipliğinde toplantı yapıldı, o toplantıdan sonra kararlar açıklandı.”

ALTILI MASA NEDEN TOPLANMADI?

Babacan’a, altılı masanın daha sık toplanma kararı aldığı ancak bunun neden gerçekleşmediği de soruldu. DEVA Partisi başkanı, “Daha sık toplanalım fikri vardı ancak herkesin programı o kadar ağır ki. Ortak tarih belirlemek kolay olmuyor” dedi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir