CHP’de ‘Çoban ateşi’ yakıldı: Tüzük değişikliği talebi

Semih Balaban, eski milletvekili Hasan Ören ile CHP Manisa Vilayet Başkanlığında basın toplantısı düzenledi.

Balaban, burada yaptığı konuşmada, demokratik bir parti tüzüğü istediklerini kaydetti. Bunun için Manisa’da “çoban ateşi” yaktıklarını kaydeden Balaban, “Yarın ya da öbür gün Ankara’da büyük bir toplantı yapacağız. Türkiye’nin dört bir yanında bu tüzük kurultayı istemine çok önemli bir ilgi var. Zira CHP’nin ve bu partideki herkesin geleceği demokratik yapıdadır” dedi.

Mevcut anlayışla partinin gelişmesi ve topluma inanç vermesinin mümkün olmadığını savunan Balaban, şöyle konuştu:

“Sen ‘hak, hukuk, adalet’ diyeceksin adaleti partinde uygulamayacaksın. ‘Demokrasi’ diyeceksin, demokrasiyi partinde uygulamayacaksın. ‘Tek adamlıkla’ eleştireceksin, tek adamlığı yapacaksın. İşte bu nedenle biz burada partimiz için anlayış değişikliğini talep ediyoruz ve demokratik bir tüzüğü; üyenin, tabanın, kelam, yetki ve karar verebileceği bir tüzüğü canıgönülden istiyoruz. Bunu başarabiliriz ya da başaramayız.”

“TOPLAMAK İSTEDİĞİMİZ TÜZÜK KURULTAYIDIR”

Hasan Ören ise Türkiye’de çağdaş dünyanın gereklerine uygun, şeffaf ve adil bir demokratik siyaset kurumuna muhtaçlık duyulduğunu, bunu hayata geçirebilecek tek merkezin CHP olduğunu öne sürdü.

Seçimli bir kurultay toplanmasını istemediklerini belirten Ören, şöyle konuştu:

“Toplamak istediğimiz seçimli bir kurultay değildir, tüzük kurultayıdır. Seçimli kurultay bizim işimiz değil. Biz yalnızca oyunun kurallarının tekrar yazılmasıyla ilgili. Bu basın açıklamasından sonra Türkiye’de bulunan 1300’e yakın kurultay delegelesine bu hazırladığımız taslağı göndereceğiz. Onlarla birlikte önümüzdeki hafta imza kampanyasına başlayacağız, 5’te 1 imzayı toplayarak, sayın genel başkanımıza ve parti meclisine ulaştırıp, bu unsurlar üzerinde değişiklik talebimizin görüşülmesi için tüzük kurultayının toplanmasını isteyeceğiz.”

Öte yandan tüzük değişikliği için kurultay toplanmasına yönelik hazırlanan metne, Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın’ın da ortalarında bulunduğu Manisa’dan 13 delegenin imza koyduğu bildirildi.

Konuşmaların akabinde birtakım partililer, Balaban ve Ören’e kelamlı reaksiyon gösterdi, kimi partililer de ortaya girerek tartışmanın büyümesini önledi. Basın toplantısının akabinde Balaban ve Ören, iştirakçilerle toplantı yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir