Dünya Erdoğan’ın ‘Kakhovka’ teklifini konuşuyor: Türkiye krizin çözümü için devrede

Ukrayna’nın güneyinde Rusya denetimindeki Herson bölgesinde dev bir baraj tahrip edildi ve sular hür kaldı.

Ukrayna ordusu ve NATO, Rusya’yı ‘barajı havaya uçurmakla’ suçladı. Kremlin ise olaydan Ukrayna idaresini sorumlu tuttu.

Nova Kakhovka

barajının yıkılması 1986’daki Çernobil’den bu yana Avrupa’daki en büyük insan imali felaket olarak isimlendiriliyor. Milyonlar bölgedeki gelişmeleri anbean takip ederken Lider Erdoğan’ın teklifi dünyanın gündemine birinci sıradan giriş yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Erdoğan, görüşmede, patlamaya ait, kapsamlı bir soruşturmanın hiçbir kuşkuyla mahal vermeyecek formda gerçekleştirilmesinin kıymetli olduğunu söz etti.

Bu doğrultuda Rus ve Ukraynalı uzmanların, Birleşmiş Milletler’in ve Türkiye dahil milletlerarası toplumun iştirakiyle bir kurul kurulabileceğini lisana getiren Lider Erdoğan, bu bağlamda Türkiye olarak üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Al Monitor

bu gelişmeyi ‘Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ve Zelenski’yi aradı, Ukrayna baraj krizinde arabuluculuk teklif etti’ başlığı ile okurlarına duyurdu.

Haberde ‘Göreve başladıktan sonra yaptığı birinci memleketler arası telefon görüşmelerinde Erdoğan, ülkesinin Moskova ile Kiev ortasındaki arabuluculuk rolünü genişletmeye çalıştı’ tabirlerine yer verildi.

İngiliz Guardian gazetesi

‘Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çarşamba günü Putin’e yaptığı telefon görüşmesinde barajın yıkılmasıyla ilgili kapsamlı bir soruşturma yapılması gerektiğini söyledi’ dedi.

İsrail merkezli The Jerusalem Post

, Erdoğan’ın iki başkanla de görüştüğünün altını çizdi ve Erdoğan’ın ‘komisyon kurulsun’ teklifi sunduğunu aktardı.

Al Arabiya

‘Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ukraynalı mevkidaşı ile yaptığı telefon görüşmesinde barajın yıkılmasını soruşturmak için memleketler arası bir komite kurulmasını önerdi’ dedi.

Haberde Türkiye’nin hem Ukrayna hem de Rusya ile düzgün alakaları olan tek NATO üyesi ülke olduğunun altı çizildi.

Japon NHK

‘Türkiye Cumhurbaşkanı, komitenin Ukrayna baraj yıkımını soruşturması gerektiğini söyledi’ başlığını attığı haberinde şu söze yer verdi;

    ‘Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna’nın güneyindeki bir hidroelektrik santralinin yıkılmasıyla ilgili kapsamlı bir soruşturma davetinde bulundu.’

The Times of Israel

‘Erdoğan, Zelenski’ye baraj yıkımı için memleketler arası soruşturma açılması gerektiğini söyledi’ başlığını attı.

Haberde Erdoğan’ın soruşturmada vazife alacak yetkililerin Rusya, Ukrayna, BM ve Türkiye tarafından belirlenebileceğini aktardığı bilgisine yer verildi.

Avustralya merkezli ABC

Erdoğan’ın hem Ukrayna hem de Rusya Devlet Başkanı ile görüştüğünün altını çizdi.

Aynı haberde Erdoğan’ın iki başkana de krizin tahlili için kurul kurulması teklifini önerdiği bilgisine yer verildi.

Arab News

‘Erdoğan, Zelenski görüşmesinde yıkılan barajın araştırılmasını önerdi’ başlığı ile okurlarının karşısına çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir