‘Ekşi Sözlük’ kararı iki hakimi yerinden etti

Ekşi Sözlük’ün kapatılması kararını onayan lakin daha sonra avukatların itirazı üzerine bu kararından dönen Ankara 4. Sulh Ceza hakimi Mustafa Yılmaz, bu misyonundan alınarak Ankara 31. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi yapıldı.

T24’te yer alan habere nazaran; Ankara 5. Sulh Ceza Hakimi Yusuf Efe de 4. Asliye Ceza Mahkemesi hakimliğine atandı. Efe’nin de erişim yasağının kaldırılmasına BTK tarafından yapılan itirazı değerlendirmeden müsaadesi ayrıldığı gerekçesiyle bu misyondan alındığı belirtiliyor.

400 binden fazla üyesi bulunan Ekşi Kelamlık, geçen şubat ayında BTK tarafından erişime kapatılmış, BTK’nın bu kararı daha sonra Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliğince kabul edilmişti. Ekşi Kelamlık avukatlarının buna yaptığı itiraz üzerine tıpkı hakimlik, evvelki kararından dönerek erişim yasağını kaldırmıştı.

Ancak bu defa de BTK, erişim yasağının kaldırılması kararına itiraz etmiş, itiraz Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği’nce kabul edilmişti.

Sözlük için kapatma kararı veren lakin daha sonra itiraz üzerine verdiği kararı kaldıran Ankara 4. Sulh Ceza Hakimi Mustafa Yılmaz, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından bu misyonundan alındı. Yılmaz, 31. Asliye Ceza hakimi olarak görevlendirilirken yerine Mehmet Tuna Kaya getirildi.

BTK’nın erişim yasağının kaldırılması kararına yaptığı itirazı pahalandıran 5. Sulh Ceza Hakimi Yusuf Efe de misyonundan alınarak 4. Asliye Ceza Mahkemesi’ne ikinci hakim olarak atandı.

Efe’nin yerine ise hakim Ömer Öz getirildi. Efe’nin, BTK’nın talebini değerlendirmeden müsaadeye ayrılması nedeniyle vazifeden alındığı belirtiliyor. Her iki ismin misyon değişikliğine ait karar HSK’nin internet sitesinde yer almıyor.

Geçici yetki ile mahkemeleri değiştirilen iki ismin, yayımlanacak birinci müstemir yetki kararnamesinde olacağı öğrenildi. (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir