Genç Parti: Çok bekledik, Millet İttifakı bize neden adım atmadı?

ANKARA- Siyasi partiler ortası klasik bayram ziyaretlerinde, programı en ağır genel merkez iktidar adayı Cumhuriyet Halk Partisi oldu. CHP Genel Lider Yardımcısı Lale Karabıyık başkanlığındaki heyetin konut sahipliği yaptığı ziyaretlerde konuk olan birinci heyet de AK Parti oldu.

AK Parti heyetine başkanlık eden Ankara Milletvekili Emrullah İşler, sarsıntı felaketinden ötürü buruk bir bayram karşılandığını tabir ederek, bütün yaraları en kısa vakitte sarmayı umduklarını söyledi.

AK PARTİLİ İŞLER: MİLLETİN VERECEĞİ KARAR KABULÜMÜZDÜR

Bugün zelzele bölgesinde yapılan birinci köy konutlarının teslim edileceğini belirten İşler, seçim çalışmalarının da devam ettiğini belirterek “İnşallah hızlı biçimde seçimi de tamamlayacağız. Milletimiz huzur içinde en yanlışsız kararı verecektir. Milletin vereceği karar kabulümüzdür” dedi.

‘KİMSEYİ ÖTEKİLEŞTİRMEDEN BİRÇOK BAYRAMLAR OLSUN’

Ev sahibi Genel Lider Yardımcısı Lale Karabıyık da zelzele sebebiyle buruk ve eksik olduklarını belirterek, “Umarız alınan önlemlerle bu türlü acıları bir daha yaşamayız. Kimseyi ötekileştirmeden, kutuplaştırmadan, sevgiyle birçok bayramlar olsun” dedi.

Seçim çalışmalarının ağır bir biçimde devam ettiğini belirten Karabıyık, “Milletimiz en yanlışsız kararı verecek. Kimseyi ötekileştirmeden, herkes için tahlil üreterek ,soframızı büyüterek neler yapacağımızı söz etmeye çalıştık” tabirlerini kullandı.

İŞLER: MİLLETİN KARARI HER VAKİT EN GERÇEK KARARDIR

Bunun üzerine kelamlarına devam eden İşler, kendilerinin de kimseyi ötekileştirme taraftarı olmadıklarını kaydederek şunları söyledi: “Böyle olduğu için milletimiz 21 yıldır bizleri tercih ediyor. Milletin kararı her vakit en yanlışsız karardır. Türkiye güç bir coğrafya. Bu kadar büyük bir sarsıntıdan sonra diğer bir ülke yaraları bu kadar süratli saramazdı. Bugün bakın açta açıkta olan yok. Devlet millet kucaklaşması süratli bir biçimde gerçekleşti.”

Seçimlerin huzur ve barış içinde ilerlediğini tabir eden İşler, “Güzel bir kampanya yürüyor. Hengame yok, gürültü yok. Siyasette vakit zaman atışmalar olur. Herkes kartlarını oynar lakin kararı millet verir” dedi.

DSP: ÇOK BASKI ALTINA ALINDIK

CHP’yi ziyaret eden bir sonraki heyet DSP olurken heyette Genel Lider Yardımcıları Hikmet Aydemir, Sevinç Erencan ve Ejder Onursal yer aldı.

Heyet temsilcileri Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na muvaffakiyetler dilerken Genel Lider Yardımcısı Hikmet Aydemir, DSP’nin seçim sürecinde AK Parti ile yaptığı işbirliğine gelen tenkitlere karşılık verdi.

Kendi örgütleri tarafından çok baskı altına alındıklarını söyleyen Aydemir, “Türkiye’de demokrasiye inanmış pek çok parti baskı altına alınmıyor lakin biz ittifak içinde olmamamıza karşın baskı altına altındık. Bu baskılar sonucunda olumsuz şeyler yaşıyoruz. Biz alternatif olarak kurulmuş partiler değiliz. Türk milletinin gereksiniminde ötürü doğmuş bir partiyiz. Sağdaki sıkışmış oylara da talip bir partiyiz” diye konuştu.

TABANDAKİ KAYNAŞMANIN DEĞERİNE VURGU

CHP’de bayramlaşma HDP ve Yeşil Sol Parti temsilcilerinin ziyareti ile devam etti. Yeşil Sol Parti MYK üyesi Sevtap Akdağ’ın başkanlık ettiği heyet kelamlarına bayram kutlaması ile başladı. Tarihî bir süreçten geçildiğini söz eden Sevtap Akdağ, tabandaki kaynaşmaya ve siyasetin tahlil umudu olması noktasındaki talebin karşılanmasının değerine vurgu yaptı.

Eşit, özgür şartların yaratılacağı bir Cumhuriyet’i kurmanın tarihî olarak vaktinin geldiğini vurgulayan Akdağ, siyasi iradelerin bu hususta daha fazla rol alması gerektiğini söyleyerek şunları kaydetti: “Halklarımızın bu hususta gösterdiği efor, tabandaki kaynaşma bu meselelerin tahlili konusunda bizden siyasetten, siyasetin tahlil yeri olmasından duyulan talep ve beklentinin karşılanmasının değerli olduğunu ve bugün oluşturduğumuz ittifaklarla aslında biz emek, özgürlük ittifakı olarak, sizler Millet İttifakı olarak aslında bu taleplerin halklarımıza bir kelamı vereceği bir kelamın ortaklaşması olduğunu düşünüyoruz.”

‘BİRLİKTE İNŞA EDEBİLİRİZ’

Akdağ, toplumun seçim sonrasında tahlil beklediğinin altını çizerek “Toplumsal bir felaket olarak yaşamak zorunda kaldığımız, bir doğal afetin yaralarının sarılması ve herkesin hakikaten inançlı bir hayata sahip olması taleplerinin karşılanacağı bir Türkiye’yi birlikte inşa edebileceğimizi düşünüyoruz. Sizlerle kurduğumuz münasebet de son derece kıymetli. Bu bayramın özgür günlerin müjdecisi olmasını diliyoruz” dedi.

Akdağ, Meclis’in tüm problemlerin tahlili için bir taban olarak inşa edilmesinin değerine de vurgu yaptı.

HDP’DEN KILIÇDAROĞLU’NA ‘GEÇMİŞ OLSUN’

HDP ve Yeşil Sol Parti heyeti olarak Adıyaman’da kelamlı taarruza uğrayan Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu’na geçmiş olsun dileklerini ileten Akdağ, “Seçim süreçleri kutuplaştırma siyaseti nedeniyle her birimizin demokratik hakkını kullanacağı tabanların zedelendiği süreçleri beraberinde getiriyor. Yaratacağımız toplumsal dönüşümle bu şekil sıkıntıların da çözüleceğine inanıyoruz” dedi.

PROVOKASYONLARA KARŞI SEVGİ DİLİ

Kılıçdaroğlu’nun daha evvel de benzeri provokasyonlara maruz kaldığını hatırlatan Karabıyık, “Bazen provokasyonlar gerçekleştiriliyor. Şahıslar yönlendiriliyor. Biz onların da geleceğinin teminatı olacağız. Kimseyi ötekileştirmeden, sevgiyle kucaklayarak cevap vereceğiz. Sevgi lisanının barış lisanının çok kıymetli olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

İYİ PARTİ: 15 MAYIS SABAHI BİRLİKTE TARİH YAZALIM

CHP’yi ziyaret eden partilerden biri de ittifak ortağı İYİ Parti oldu. ÂLÂ Parti Toplumsal Politikalar Başkanı Ayfer Yılmaz’ın başkanlık ettiği heyette Erzurum Milletvekili Naci Cinisli ve Genel İdare Kurulu üyesi Emre Haberdar yer aldı.

Deprem felaketi nedeniyle buruk bir bayram karşılandığını söz eden Ayfer Yılmaz, milletçe kucaklaşmanın, hak edilen yere gelmenin vakti olduğunu söyleyerek “15 Mayıs sabahında demokrasinin bayramını kutlayarak tarih yazalım birlikte” dedi.

CHP’li Karabıyık da, “Sizlerle birlikte Türkiye’nin meselelerini çözmek için yola çıktık. Yanlışsız bir yoldayız. Mutabakat metnimizi 15 Mayıs’tan sonra uygulayacağız” dedi.

‘OY HIRSIZLIĞI YAPACAKLAR, ENDİŞEMİZ VAR’

Demokrat Parti (DP) heyetine başkanlık eden Demokrat Parti Teşkilat Lideri Ahmet Uyanık, AK Parti iktidarını eleştirerek “Yolsuzluk yapmaya niyet edilmediyse neden yargıçlar değişti, neden seçim kanunu değişti” diye sordu.

AK Parti iktidarının “Hedefe erişmek için her şey mübah” anlayışında olduğunu tabir eden Uyanık, ilçe seçim konseylerine bilhassa dikkat edilmesi gerektiğini söz ederek, “Seçim heyetlerindeki kıdemli yargıçları neden değiştirdiler? 1946’dan beri seçim şuralarına karışılmamış. Bunlar seçim konseylerine karışıyorlar. Karıştıklarına nazaran bir niyetleri var. Niyet etmişler oy hırsızlığı yapacaklar. Buna mani olmak lazım” dedi.

Seçim heyetleri konusunda telaşlarının bilhassa altını çizen Uyanık, Altılı Masa’nın lideri konumundaki CHP’nin bu süreci güzel koordine etmesi gerektiğini söyledi.

KILIÇDAROĞLU’NA KELAMLI HÜCUMA SAADET’TEN DE TEPKİ

Saadet Partisi’nin CHP ziyaretini Genel Lider Yardımcısı Yaşar Canbay ile Genel İdare Kurulu üyeleri Yusuf Karaağaç ve Fethi Öztürk’ten oluşan heyet gerçekleştirdi.

Kılıçdaroğlu’na yönelik kelamlı atak nedeniyle üzgün olduğunu söz eden Genel Lider Yardımcısı Canbay, “Milletimiz bunlara fırsat vermeyecektir” dedi.

Canbay, Kılıçdaroğlu’nun atak sonrası yaptığı açıklamaların vicdanlı bir insanın yapacağı açıklamalar olduğunu ve aklı selim tarafından kabul gördüğünü de ekledi.

MİLLET İTTİFAKI GENÇ PARTİ’YE NEDEN ADIM ATMADI?

CHP’yi ziyaret eden Genç Parti heyetindeyse Genel Lider Danışmanı Mert Buruşukoğlu, MYK üyeleri Ramazan Tipe ve Burçin Şahindur ile milletvekili adayı Mert Tatar yer aldı.

Yapılan bayram tebriklerinin akabinde söz alan Genç Parti MYK Üyesi Burçin Şahindur, alanda sıklıkla karşılaştıklarını söylediği bir soruyu iletmek istediğini söyledi ve “Kurucu genel liderimiz Cem Bey’e ve Genç Parti’ye Millet İttifakı neden adım atmadı?” diye sordu. Şahindur şöyle devam etti: “Aynı paralelde olan bir partiyi ötekileştirmek neden? Biz çok bekledik. Argüman ediyorum ittifakta olan birçok partiden ötede olduğumuzu 14 Mayıs’ta herkes görecek.”

‘UZAN AİLESİNİN YAŞADIKLARI ORTADA’

Genç Parti MYK Üyesi Mert Tatar da, “Biz de dayanak vermek isterdik. Genel Liderimiz biraz sitemkâr durumdalar. 21 yıldır bu ülkenin başta Uzan ailesinin yaşadıkları ortada. Bu sitemlerimizi nazikçe iletmek durumundayız” dedi.

Ev sahibi CHP Genel Lider Yardımcısı Lale Karabıyık, süreci Örgütlemeden Sorumlu Genel Lider Yardımcılığı’nın yürüttüğünü ve soruyu kendilerine soracağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir