Güncel benzin ve motorin fiyatları; 21 Aralık akaryakıt fiyatları

Son devirde brent petrol ve dolar kurundaki hareketlilik nedeniyle akaryakıtta benzin ve motorin fiyatları, gündemde yer alıyor. Global petrol fiyatları ve Dolar/TL’de yaşanan dalgalanmaların akaryakıt üzerindeki tesirleri sürüyor. Akaryakıt fiyatları, vatandaşların gündeminden düşmüyor. Araç sahipleri, istasyon duraklarına gitmeden evvel akaryakıt fiyatlarını araştırıyor. Vatandaşlar, şimdiki akaryakıt ve motorin fiyatları araştırması yapıyor. Pekala, aktüel akaryakıt ve motorin fiyatları ne kadar? İşte, İstanbul, İzmir ve Ankara 21 Aralık 2022 yeni akaryakıt (benzin ve motorin) fiyatları:

Brent petrol 80 dolar bandında süreç görürken, akaryakıt ya da motorinde rastgele bir artırım ya da indirim beklenmiyor.

Güncel akaryakıt ve motorin fiyatları

İstanbul

Anadolu Yakası akaryakıt fiyatı: 17,89 TL

Anadolu Yakası motorin fiyatı: 22,04 TL

Avrupa Yakası akaryakıt fiyatı: 17,88 TL

Avrupa Yakası motorin fiyatı: 22,02 TL 

Ankara

Benzin fiyatı: 18,10 TL

Motorin fiyatı: 22,21 TL

İzmir

Benzin fiyatı: 18,09 TL

Motorin fiyatı: 22,30 TL

Akaryakıt fiyatları nasıl hesaplanır?

Türkiye’de akaryakıt ve motorin fiyatları hesaplanırken gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK hissesinin eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor.

Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz eser fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek, belirli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir