Sırtı yere gelmeyen efsane güreşçi Mustafa Dağıstanlı

91 yaşında ömrünü yitiren eski ulusal güreşçi Mustafa Dağıstanlı, kazandığı olimpiyat ve dünya şampiyonluklarıyla Türk sporuna damga vurdu.

Dünyaya gözlerini 11 Nisan 1931’de Samsun’un Çarşamba ilçesinde açan Dağıstanlı, çok küçük yaşta başladığı cet sporu güreşte 7 yılda 2 olimpiyat, 3 dünya şampiyonluğu yaşayarak tarihi başarılara imza attı.

Türkiye’ye hür tarzda milletlerarası birinci altın madalyayı kazandıran Nasuh Akar’ı 20 yaşında Türkiye Şampiyonası’nda yenen Dağıstanlı, isminden kelam ettirmeye başladı. 1953 yılında ulusal mayoyu giyen efsane atlet, 1 yıl sonra Japonya’nın başşehri Tokyo’da dünyanın tepesine çıktı.

Dünya Şampiyonası’nda özgür tarzda 54 kiloda mindere çıkan Dağıstanlı, Japonya’da altın madalya kazandı. Dağıstanlı 1956 Olimpiyat Oyunları öncesinde de grekoromen tarzda Akdeniz Oyunları’nda altın madalyaya ulaştı.

İLK OLİMPİYAT ZAFERİ

Mustafa Dağıstanlı, 1956 Melbourne Olimpiyat Oyunları’nda tepeye çıktı.

Serbest tarz 57 kiloda gayret eden Dağıstanlı, mesleğinde birinci sefer yer aldığı olimpiyatta altın madalyaya uzandı.

Dağıstanlı, 4 yıl sonra Roma’da düzenlenen 1960 Olimpiyat Oyunları’nda da bu sefer 62 kiloda şampiyonluğu göğüsledi ve üst üste iki sefer olimpiyat altın madalyası elde etti.

Dağıstanlı bu başarıyı Hamza Yerlikaya ve Mithat Bayrak’la yapan 3 Türk atletten biri olarak tarihteki yerini koruyor.

1957 VE 1959’DA DA ŞAMPİYONLUKLAR GELDİ

Efsane isim, 1957 ve 1959’da da dünya şampiyonalarında altın madalyayı kimseye bırakmadı.

Dağıstanlı, 1957’de İstanbul’da ve 1959’da İran’da gerçekleştirilen Dünya Güreş Şampiyonası’nda özgür tarz 62 kiloda doruğa çıktı.

ULUSLARARASI ARENADA SIRTI YERE GELMEDİ

Mustafa Dağıstanlı, büyük muvaffakiyetler elde ettiği ay-yıldızlı mayoyla hür tarzda milletlerarası arenada hiç mağlup olmadı.

Dağıstanlı’nın olimpiyat ve dünya şampiyonalarında aldığı altın madalyaların yanı sıra Akdeniz Oyunları’nda, Dünya Kupası’nda ve Balkan Şampiyonası’nda da birer şampiyonluğu bulunuyor.

Kendine has, yerde kaldırıp aksi sarma, dana bağı dalış konumlarıyla ünlenen Dağıstanlı, güreştiği periyotta dünyanın en düzgün atletlerinden biri olarak gösteriliyordu.

DEVLET ÜSTÜN HİZMET MADALYASI VAR

Mustafa Dağıstanlı, etkin sporculuk mesleğinden sonra siyasete atılarak 7 yıl milletvekilliği yaptı.

Dağıstanlı, 1973-1980 yıllarında Adalet Partisi’nin Samsun milletvekilliğini üstlendi. Efsane isim, Devlet Üstün Hizmet Madalyası’yla da onurlandırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir