Sözcü yazarı Öztürk: İmamoğlu kararının bozulması için gerekçe çok

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk,  hukuk fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. İzzet Özgenç, Prof. Dr. Ahmet Gökçen, Prof. Dr. Adem Sözüer,  “İmamoğlu davası” hakkında mahkemeye sunulmak üzere hazırladıkları görüşü köşesine taşıdı. Öztürk, “İmamoğlu kararının bozulması için münasebet çok” yorumunu yaptı. 

Öztürk yazısında aktardığı hukukçuların görüşünde, “Davada bir çok hakkın ihlal edildiği, türel yanılgılar yapıldığına da dikkat çekildi. İşte İmamoğlu Davası”yla ilgili uzman görüşleri: Yargıyla ilgili misyonu olan kolluk ve öbür makamların üzerinde yetkileri olan devlet yöneticilerinin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yönelik olarak hem soruşturma ve hem kovuşturma sürecinde görülmekte olan dava ile ilgili olarak, hem de öbür bakımlardan daima biçimde O’nu hatalı olarak damgalayıcı beyanlarda bulunarak, toplumda hatalı olarak gösterilmesi masumiyet karinesiyle uyuşmaz. Mahkeme yargıcının vazife yaparken, misyonundan alınıp öbür bir mahkemeye tayin edilmesi, mahkeme yargıcının vazifeden alınmama ve dış müdahalelerden korunması teminatları ihlal edildi. Savunmanın, Ceza Muhakemesi Kanunu’nda öngörülen bilimsel mütalaayı hazırlayan uzmanın duruşmada dinlenilmesi talebi somut bir destek gösterilmesinin varsayımdan hareketle davayı uzatmaya yönelik olduğu gerekçesiyle reddedildi. Kanuna açıkça karşıt olduğu ve böylelikle savunma hakkının kısıtlanmasının yanı sıra, uzmanın dinlenilmesine ait talebinin ret münasebetinde “Savunma hakkı kısıtlanıyorsa bunun bozma sebebi olacağı” biçimindeki açıklama da, tarafsızlık açısından kuşku doğurdu.” tabiri kullanıldı. 

Görüşte şunları kaydetti:

“Sözlerin yahut yazılan yazının içinden kimi sözler seçilerek bunların bağlamından kopartılıp manalandırılması suretiyle hakaret kabahatinin oluştuğu sonucuna varılamaz. Bir konuşma yahut yazıda geçen sözcük tek başına bir kimseye söylendiğinde hakaret kabahatini oluştursa bile, konuşmanın yahut yazının bütünü içerisinde bireylerin eleştirilmesi gayesiyle kullanılması halinde hakaret hatası meydana gelmez.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir