Bakan Yumaklı, deprem bölgesine yapılan tarımsal destek ödemesini açıkladı

Adıyaman’a gelen Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, havalimanında Vali Osman Varol, Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, milletvekilleri Resul Kurt, İshak Şan, Mustafa Alkayış ve Hüseyin Özhan ile mahallî yöneticiler tarafından karşılandı. Birinci olarak Valiliği ziyaret eden Yumaklı, akabinde Vilayet Uyum Toplantısı’na katıldı. Burada kente ait çalışmalar hakkında bilgi alan Yumaklı, daha sonra gazetecilere açıklama yaptı.

’24 BİN 314 KÜÇÜKBAŞ HAYVAN DAĞITIMI YAPTIK’

Deprem felaketinin akabinde bölgede tarım ve hayvancılığı destekleme noktasında kıymetli adımlar atıldığını lisana getiren Yumaklı, “Deprem bölgesine şu ana kadar 8,8 milyar lira ziraî dayanak ödemesi yaptık. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla başladığımız hayvan kayıplarının birebir karşılanması süreci devam ediyor. Sarsıntı bölgesinde hayvanlarını kaybedenlere, bu hafta küçükbaş hayvan dağıtımını bitiriyoruz. Şu ana kadar 24 bin 314 küçükbaş hayvan dağıtımı yaptık. Toplamda 43 bin 573 küçükbaş dağıtımı yapılmış olacak. 11 vilayetimizde toplam 5 bin 804 büyükbaş hayvan dağıtımına başlıyoruz. Kanatlı hayvan ve arı kovanı dağıtımlarımız da ay sonuna kadar bitecek” diye konuştu.

‘ADIYAMAN’A 2 YENİ BAL ORMANI KURULACAK’

Adıyaman’a 2 yeni bal ormanı kuracaklarını da açıklayan Yumaklı, “TMO, şu ana kadar 11 vilayetten toplam 1,5 milyon ton eser alımı yaptı. Bunun karşılığında 12,1 milyar lira eser ödemesi yapacağız. Adıyaman’ın Sincik ve Gerger ilçelerine 2 yeni bal ormanı kuruyoruz. Adıyaman’da faaliyet gösteren tütün kooperatiflerinin kıyılmış tütün satışındaki yüzde 55 ÖTV oranını yarıya indirmiştik. Sürecin uygulanması, Sarsıntı sebebiyle gecikmişti. Süreci hızlandırıp, uygulamaya alacağız. Böylelikle tütün üreticileri, şirketlere nazaran daha avantajlı bir biçimde eserlerini pazarlama imkanı bulacak. 11 vilayetimize kırsal kalkınma yatırımları takviyelerinde de olumlu ayrımcılık yapıyoruz. Uygun bulunan bütün projeleri hibe kapsamına aldık. Kırsal kalkınma dayanakları kapsamında Adıyaman’a 223 proje için 21,3 milyon lira hibe vermiştik. Artık bu projeler için 38 milyon TL daha kaynak ayırıyoruz” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir