İmamoğlu: Kostas’ı üzen beni de üzmüştür

Yunanistan’ın Orta Makedonya Bölge Başkanı Apostolos Tzitzikostas, Avrupa-Akdeniz Mahallî Meclisi Toplantısı‘na katılmak üzere feribotla geldiği İzmir’de, giriş kısıtlaması olan bir bireyle isim benzerliği nedeniyle 20 dakika bekletilince, Yunan medyasına ‘saatlerce bekletildim‘ diye haber sızdırdı ve müsaade verilmesine karşın giriş yapmadı.

Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da, BAE dönüşü İzmir’e iniş müsaadesi istedi, müsaade verilince Tzitzikostas’u alarak “vatandaşını kurtaran kahraman” tweeti atarak Türkiye’yi suçladı. Dendias, iletisinde, Tzitzikostas’un ‘gözaltına alındığı’ palavrasını söyleyerek, “Tzitzikostas’ın makûs niyetli gözaltına alınmasına birinci andan itibaren reaksiyon gösterdik ve seferber olduk” dedi.

ÖZÜR BEKLİYORMUŞ

Buraya kadar Yunan gösterisi olan olay, CHP’li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun konuya dahil olmasıyla gelişti. Yunan medyasına bahisle ilgili beyanat veren İmamoğlu, Yunan medyasına nazaran, olayı ‘çok ciddi‘ diye kıymetlendirdi. İmamoğlu “Dün bir park açılışı için İstanbul’da bulunan Atina Belediye Başkanı Kostas Bakoyannis’ten bilgi aldığını, olayın ayrıntılarını gördükten sonra açıklama yapacağını” söyledi. Bakoyannis de instagram hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye’den ‘açıklama ve özür‘ talep ederek, İstanbul’dan sonra yapacağı İzmir seyahatini iptal ettiğini duyurdu.

“KOSTAS’I ÜZEN BENİ ÜZMÜŞTÜR”

Dün Zeytinburnu’da Balkan Ülkeleri Parkı‘nın açılışına Bakoyannis ve kimi Balkan ülkelerinden belediye liderleriyle birlikte katılan İmamoğlu, Bakoyannis’in olaya çok üzüldüğünü belirterek, “Değerli dostum Kostas’ı üzen beni de üzmüştür. Tunç Soyer’in düzenlediği programa yanlış bir anlamadan müsaade verilmeme süreci bizleri de üzmüştür. Bu muamele elbette kabul edilemez” dedi.

Ancak İmamoğlu, Bakoyannis’in bilakis, “Sayın Soyer ile dayanışmak için Kostas ile birlikte İzmir’e gideceğiz” açıklamasını yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir