Mozambik’te Bulunan 55.22 Karatlık Yakutun Fiyatı Dudak Uçuklattı

Dubai merkezli bir madencilik şirketi tarafından geçtiğimiz yıl Mozambik’te bulunan ve müzayedeye çıkmaya hazırlanan 55.22 karatlık yakut için en az 30 milyon dolar teklif bekleniyor. 

Taşı derecelendiren laboratuvar yakut için ‘hayallerin ötesinde’ yorumunu yaptı.

Müzayedede satılacak şimdiye kadarki en büyük yakut, bu yaz New York’taki Sotheby’s Müzayede Evi’nin düzenlediği bir açık artırmada görülecek.

Sözcü’de yer alan habere nazaran, Temmuz 2022’de Mozambik’te, Dubai merkezli bir madencilik şirketi olan Fura tarafından işletilen bir madende bulunan 55,22 karatlık mücevher, sadece boyutu ve saflığıyla değil, birebir vakitte pozisyonuyla da sıra dışı. Zira şimdiye kadar yalnızca Burma’nın bu kadar renk ve berraklıkta yakutlara sahip olduğu düşünülüyordu.

Bu pahalı taşa Portekizce Estrela de Fura – Fura Yıldızı ismi verildi.

Sotheby’s, tarafından açık artırmayla satışa çıkacak yakutun 30 milyon dolardan fazla bir fiyata satılması bekleniyor. Şayet gerçekleşirse de bir müzayedede satılan en kıymetli yakut olacak.

Sotheby’s, 101 karatlık el değmemiş haliyle bile yakutun uzmanlar tarafından inanılmaz bir tabiat hazinesi olarak görüldüğünü söyledi.

Yakut, güvercin kanı olarak bilinen, klâsik olarak sırf Burmalı yakutlarla ilişkilendirilen bir renk olan flüoresansı, fevkalâde berraklığı ve canlı kırmızı tonuyla ünlendi.

Sotheby’s Jewelry America’nın Başkanı Quig Bruning, bulunan yakutla birlikte Afrika mücevherlerine yönelik algının değiştiğini ve onları Burmalılarla birebir düzeye getirdiğini söyledi.

‘Yakutlar içinde yeni bir rekor kırıyor’

Taşı derecelendiren iki laboratuvardan biri olan Gubelin Gem Lab, yakutun boyutunun ve kalitesinin hayallerin ötesinde olduğunu belirtti: 

“55,22 karatlık doğal yakut, sadece Mozambik yakutları için değil, genel olarak yakutlar için de yeni bir rekor kırıyor.”

New York’ta bulunan öteki mücevher laboratuvarı Swiss Gemmological Institute (SSEF) de mücevherin birden fazla iç yansıma nedeniyle canlı kırmızı tonlar gösterdiğini yazdı: 

“Mozambik’ten bu boyut ve kalitede doğal bir yakut çok az kabul edilebilir ve bu nedenle fevkalâde bir tabiat hazinesidir.”

Müzayedede satılan bir yakut için şu anki dünya rekoru, Mayıs 2015’te Sotheby’s Geneva’da 30.3 milyon dolara açık artırmaya çıkarılan 25.59 karatlık Burma taşı Sunrise Ruby’e ilişkin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir